Pre izvesnog vremena sam imala live razgovor na mom instagram profilu sa prijateljicom Mr Ph Cvetom Nešović, na temu preparata za zaštitu od štetnih uticaja sunca na našu kožu. Tu smo dale odgovore na najčešća pitanja koja postavljate vezano za SPF. Za sve vas koje nemate instagram, ceo live možete pogledati klikom na link.
U nastavku ću podeliti sa vama neka od najvažnijih pitanja kada je reč o adekvatnom izboru i korišćenju preparata sa zaštitnim faktorom.
Sun protection factor – faktor zaštite, znamo da postoje neki brojevi uz znak SPF 15, 20, 30, 50 i sl. Taj broj znači koliko vremena možete da provedete na suncu, a da budete adekvatno zaštićeni.
Obzirom da svako nanosi mnogo manje količinski preparata na određene delove lica i tela uvek je savet da SPF broj bude što veći, tačnije najveći.
Naravno da hoćete, samo je proces tamnjenja sporiji, ali s druge strane budite sigurne da će proces tamnjenja kada koristite SPF biti mnogo bezbedniji.
Najlakše je ovo A na kraju pamtiti na engleskom kao aging. Kao što sam već pominjala to su dugi zraci koji prodiru dublje u kožu i samim tim utiču na starenje. Cepkaju kolagen i kolagenska vlakna koja direktno utiču na mladolikost naše kože. Kod UVB zraka ovo B znači burning – odnosno tamnjenje/crvenilo i opekotine.
Pri kupovini proizvoda za sunčanje obratite pažnju na to da sadrži što veći SPF i da sadrži širi spektar zaštite. To znači da će pisati samo broad spectrum protection ili će pisati konkretno UVA i UVB po mogućstvu da to bude zaokruženo na ambalaži. Posebno nas to zanima na proizvodima koje nosimo na letovanje kada je izloženost zračenju sunca veća i duža nego u gradskim uslovima.
Pročitajte i ovaj tekst o važnosti korišćenja SPF u okviru svakodnevne nege kože:
Tako sam srećna da nam je radionica Negovana pre svega bila posećena, da su žene otišle zadovoljne, pune beleški za drugačije prihvatanje sebe i odvajanje vremena za svoja sitna zadovoljstva!
Micelarna voda i tonici (i maramice za skidanje šminke) spadaju u prethodnu priču o čistačima za lice. Polemiše se da li micelarnu vodu koristiti bez ispiranja, sa čim se većina dermatologa ne slaže.
No Comments on This Post