Bez obzira na stanje kože svi mogu da koriste ulja za lice – čak i vi sa ekstremno masnom kožom. Ulja su prepuna vitamina, esencijalnih masnih kiselina i antioksidanasa, tranformišu kožu i štite je. Zato je ključno da naučite kako da ih pravilno koristite i koje je pravo ulje za vas.
Pre nego dam glavne smernice pitaću vas – da li vam zaista treba ulje kao dodatak rutini ili ste samo potpali pod uticaj kako su i ulja must have ove zime?
Pitam jer ulja nisu neophodna, ona su onkluzivna i sama ne hidriraju kožu već je njihova uloga da zaključaju sve sastojke iz krema i vlagu kojom ste nahranili kožu.
Sada znate zašto vas onako prekorno pogledam preko naočara kada mi kažete kako koristite kokosovo ili neko drugo ulje iz kuhinje… I to samo to ulje, a koža vam i dalje suva!!!
Odmah da se razumemo, ulja iz kuhinje su za spremanje hrane, salata, slatkiša, sokova i sl. Zato ne mogu da vam daju rezultat kod nege kože.
Kozmetička ulja su ovde tema – podvlačim da ne bude posle: niste me razumeli. I to ulja ne uljani serumi, jer razlike ima i nije zanemarljiva.
Ulja su dobri preparati, ali nisu neohodni posebno ako kao ja sprovodite više koraka u rutini i koristite više preparata od kojih su neka na uljanoj bazi ( balsami za čišćenje lica, uljani serumi i sl ).Tada ulja možete da koristite samo kao prvu pomoć, u hladnim danima, kada se koža isuši na nekim delovima lica i sl.
1. Potrebno vam je samo par kapi ulja da osetite blagodeti ulja na celom licu, nemojte preterivati sa količinom jer kod ulja više ne znači i bolje.
2. Najbolje je utapkavati ulja u kožu celog lica ili samo delova lica kojima je ulje potrebno.
Nemojte ih utrljavati kao kremu jer će tako ulje samo kliziti po koži. Kada ga utapkavate, gurate ga u pore i tako koža ima bolji benefit od ulja.
3. Možete ih kombinovati sa serumima ili kremama za lice. Par kapi ulja pomešate sa serumom da intezivirate tretman odnosno efekat seruma ili sa kremom kako biste zaključali vlagu da ne isparava.
4. Ako ga nanosite samog bez mešanja sa drugim preparatom, UVEK nanosite poslednjeg na lice. Ulje lako prodre u hidratantne kreme, serume i tretmane, ali nijedan proizvod ne može da prodre u ulje, zato ih treba naneti kao poslednji korak u rutini.
5. Mogu da se koriste i ujutru i uveče, ali to zavisi od vrste ulja. Moja preporuka je da ih koristite uz noćnu negu da bi izbegli nepotrebno isijavanje preko dana koju većina ulja zna da izazove. Preko noći, dok se koža odmara, više upija i dobija od preparata za negu.
6. Znam da sam rekla da ulja idu kao poslednji korak nege, ALI ako ih ipak koristite i ujutru, poslednji korak nege je SPF, koji niti može niti želi da prodire u ulje, a znamo koliko je važan kao ozbiljan štit i oklop za kožu lica.
Ključ za korišćenje ulja za lice i stvarno dobijanje koristi od njih je odabir pravog ulja (ili mešavine ulja) za vas i vaše potrebe.
Kako starimo, naša koža proizvodi manje masnoće, što znači da se lakše prirodno isušuje. Posledica ovog isušivanja jeste nastanak bora koje većina žena traumatično prihvata i doživljava.
Ulja za lice mogu da ublaže dubinu bora jer sadrže esencijalne sastojke poput antioksidanasa, brzo prolaze kroz kožu, sprečavaju gubitak vlage i kože i zato koža izgleda bujnija i elastičnija. Dakle mogu da ublaže dubinu bora i da uspore nastanak novih, ali nema magične kreme niti ulja koja mogu da spreče starenje kože i njeno boranje.
Najbolja ulja za odlaganje starenja kože su svakako ružino ulje, arganovo ulje i ulje semena šipka i ulje slatkog badema.
Ako je vaša koža suva ili dehidrirana , ulja za lice mogu biti deo vaše nege. Brzo upijajuća ulja za lice bogata hranljivim materijama pomažu da dubinski vlaže i učine kožu bujnom.
Ukoliko samo ulje nije dovoljno, za dehidriranu kožu, možda je bolje da prvo nanesete hidratantni serum, a zatim hidratantno ulje da biste zaključali sve prednosti seruma i sprečili vlagu da ispari iz kože.
Najbolja ulja za suvu i dehidriranu kožu su laneno ulje, maslinovo, suncokretovo, bademovo,ulje marakuje i dr.
Preterano čišćenje i tretiranje masne kože u pokušaju da se oslobodite masnog sjaja zapravo uzrokuje da vaša koža proizvodi više ulja za kompenzaciju, stvarajući začarani krug. Određena ulja mogu pomoći u balansiranju sebuma koji vaša koža proizvodi, mogu rastvoriti višak sebuma i ukloniti prljavštinu i masnoće iz pora čime se njihov izgled minimizira.
Znate da vam često preporučujem da koristite uljana sredstva, poput balsama, za čišćenje kože od šminke, nečistoća iz vazduha, uklanjanje mrtvih ćelija kože i sl.
Ovi preparati često za masne kože mogu biti odlična zamena za ulja kada nismo sigurni da li našoj masnoj koži zaista treba ulje za lice kao dodatak nezi.
Izaberite sredstvo za čišćenje koje je hipoalergeno, nekomedogeno i dizajnirano za osetljivu kožu jer takvi proizvodi daju najbolje rezultate.
Najbolja ulja za masnu kožu i kožu sklonu aknama su ulje jojobe, ulje čajevca, origana, smilja, lavande i dr.
Zanima te koji je preparat adekvatan za tvoju kožu i kako da izvučeš najviše iz njega?
Antioksidansi koji se bore protiv slobodnih radikala takođe štite vašu kožu i bore se protiv budućih oštećenja kože, smanjujući ćelijsku oksidaciju, jedan od procesa u kojima koža stari. Borbom protiv slobodnih radikala, proizvodi poput onih koji sadrže ulje peršuna ili oni sa osnovom vitamina E štite i smanjuju štetu od sunca.
Ulja za lice imaju antiinflamatorna svojstva, što znači da mogu smiriti kožu i smanjiti osip.
Najbolja ulja za osetljivu i oštećenu kožu je ulje peršuna kao i arganovo ulje koje je najsigurniiji izbor kada prvi put krećete da koristite ulja za lice jer prija svim stanjima kože.
Često ćete na tržištu naći kombinaciju više ulja u bočici i po meni to jeste dobar izbor, jer više ulja pokriva rešavanje više problema na koži.
Takođe, ima dosta multifunkcionalnih ulja koji neguju i lice i telo i kosu, sva ta ulja uvek uzimam u razmatranje i često su moj izbor baš iz razloga što ulja koristim preko zime i na problematičnim delovima lica i tela kao i za kosu.
Zato se nemojte striktno pridržavati moje preporuke ovde da bude samo jedno ulje za rešavanje problema, posebno što toliko ulja ima na tržištu da je nemoguće dotaći se svih vrsta i podvrsta, slobodno ih kombinujte spram potreba. Ovaj post je napisan samo da vam dam osnovne smernice kako i kada se koriste, pre nego se odlučite za kupovinu i ubacite ulja u svoju rutinu nege.
Svi smo različiti i imamo različite potrebe i zahteve i uvek je najbolja opcija lična preporuka i savetovanje kod rutine nege tako da su konsultacije uvek rešenje ako niste sigurni šta vam stvarno treba spram potreba i budžeta.
Četrdesete su životna dekada u kojoj se kao žena osećamo nepobedivo. Seksualni život je bolji no ikada, ali hormonski, ovo je vreme ogromnog fluksa. Polako opada produkcija reproduktivnih hormona kao i proizvodnja anti-age ljudskih hormona rasta (HGH). Evo o čemu treba da vodite računa, kako biste ostale zdrave, u formi, pune energije, ispunjene i zadovoljne […]
Micelarna voda i tonici (i maramice za skidanje šminke) spadaju u prethodnu priču o čistačima za lice. Polemiše se da li micelarnu vodu koristiti bez ispiranja, sa čim se većina dermatologa ne slaže.
No Comments on This Post