Kako započeti priču o luksuznim brendovima, a da te na prvoj rečenici ne nazovu snobom i odustanu od daljeg čitanja? Usmeno je mnogo lakše jer tu je pakovanje, tekstura, miris. Ipak, mnogi će se zapitati ima li uopšte smisla pričati o luksuznoj kozmetici, skupocenim preparatima za negu kože i parfemima u zemlji koja je od kako pamtim u krizi i besparici, gde se uvek nešto vaga i naveliko presabira šta je preče kupiti, a čega se baš možeš i odreći?
Ja mislim da ima, a često čujem “Ma pusti to, to je luksuz, to sad nije važno”. Logika ide nekako ovako: niko ne zna čime se mažem, ali daj da kupim što skuplje krpice, jer tu se vidi koliko imam odnosno nemam. Neko će reći stvar izbora i prioriteta. Ja volim da kažem biram zdravlje, a koža je važan organ i s tim se ne igram.
Blještavo zlatni YSL inicijali osvojili su me još kao malu i kad se sad prisetim svega, u tom ljubavnom duelu realno nisam imala nikakve šanse. Bila je ’89, imala sam 12 godina i posmatrala mamu kako se šminka u kupatilu. Iz nesesera je izvukla nešto malo, sjajno i time namazala usne. Danima sam krišom tražila to malo žensko oružje i proveravala koliko je ruža ostalo, sve se nadajući da će se dno brzo pojaviti, pa da skupocena kutijica pripadne meni. Dani su prolazili, a ruž mi se nepobedivo podsmehivao.
Par godina kasnije počeo je rat i moje detinjstvo naglo je prestalo. Morala sam da se uozbiljim i shvatim da dolaze teški dani. Jednog dana, ujna je stigla iz inostranstva. Sećam se dve žene u kuhinji, ozarenih osmeha i jedva čujnog šapata. Razmenile su novac i nekakvu kutijicu. Par dana kasnije na maminim usnama blistala je nova nijansa ruža.
Tada nisam razumela zašto je taj ruž toliko važan. Mama ga je rodbinskim vezama poručivala iz Austrije, skupoceno plaćala i sve to krišom, da tata ne sazna. Jednog dana, usudila sam se da je pitam. Odgovor koji sam dobila često citiram na svojim radionicama kada govorimo o luksuznim brendovima
“Nisam dovoljno bogata da kupujem jeftine stvari.”
Mnogo godina kasnije, igrom neobičnih okolnosti, dobila sam priliku da radim kao trener za YSL. Opet ja i čuveni zlatni inicijali, ali ovog puta bila je to samo moja ljubavna afera.
Pariz sam po sebi zna da očara, a ja sam uz to imala priliku da obiđem ovu beauty imperiju, prisustvujem proizvodnom procesu, isprobam uzorke ruževa dok ih još uvek mešaju u velikim posudama i tada, tada sam shvatila da luksuz s razlogom ima svoju cenu.
Duga istorija, najbolji uslovi proizvodnje, skupi sastojci, glamurozna pakovanja i ime koje se ponosno smeši sa ambalaža. Bez obzira da li govorimo o dekorativnoj kozmetici ili preparatima za negu kože, skupi brendovi s razlogom koštaju toliko koliko koštaju. Cenu opravdavaju i duža trajnost proizvoda, jače pigmentacije i prefinjene, teško dostupne aktivne komponente, čija formulacija omogućava da supstance prodru u kožu znatno brže.
Količina kreme koja nam je potrebna za dnevnu negu lica je uglavnom veličine zrna graška. Kod luksuznih brendova ovo pravilo je lakše ispoštovati jer su teksture razmazivije i bogatije. Kada preračunate koliko vam vremenski traje jedna dobra, kvalitetna krema shvatićete da i vi niste dovoljno bogate da kupujete jeftine preparate.
Kada je reč o šminki, kvalitet pigmenata koji se koriste u proizvodnji sasvim sigurno omogućava dekorativi da duže traje. Do samog isteka roka proizvoda, pigment će imati istu jačinu kao kada ste ga kupili. Dakle luksuz nije samo ime.
Zlatna srednja klasa proizvoda su uglavnom brendovi koji se u našoj zemlji prodaju po apotekama(pre svega mislim na preparate za negu ) u cenovnom rangu od 1500 do nekih 5000, 6000 din (Vichy, Sephora, La Roche Posay, Bioderma, Dr.Hauschka, Make up forever, Inglot, Too faced, Benefit i drugi).
I skroz je u redu ako ove proizvode smatrate luksuznim jer nećete mnogo pogrešiti. Skroz luksuzne brendove koje nalazimo po parfimerijama(Guerlain, YSL, Sisley, Chanel, Dior, Lancome i drugi), od preparata iz srednje klase ,pored još skupljih sastojaka razlikuje i moćno ime i glamurozno pakovanje koje će učiniti da se osećate poput holivudske dive, što priznaćete ume da prija :).
Photo credit Jelena Đukić
Tako sam srećna da nam je radionica Negovana pre svega bila posećena, da su žene otišle zadovoljne, pune beleški za drugačije prihvatanje sebe i odvajanje vremena za svoja sitna zadovoljstva!
Micelarna voda i tonici (i maramice za skidanje šminke) spadaju u prethodnu priču o čistačima za lice. Polemiše se da li micelarnu vodu koristiti bez ispiranja, sa čim se većina dermatologa ne slaže.
5 Comments on This Post
Lena
Ja ću sad ovaj tekst lepo da štampam pa kad se izbeče u mene jer su čuli cenu, lepo im tutnem u ruke pa neka se edukuju. A sada idem da malo mazim svoje dugo željeno YSL rumenilo 🙂 Šalim se malo, ali svaka ti je na mestu.
Pozdrav,
Jelena
milica
Draga Jelena,
Drago mi je da ti se dopada tekst i nastavi da uživaš u svom novom rumenilu, sada znaš da će ti i dugo trajati.
A to oko štampanja je sjajna ideja, eto predloga za sve koje imaju sličan problem, a znam ih dosta 🙂
Zorica
Imam previše godina da bih se izlagala jeftinim preparatima, zato glasam za YSL.
milica
Draga Zorice,
Hvala na komentaru i što pratiš moj rad.
Uvek volim kada iskustvo iz vas progovori u komentarima, tada znam da sam shvaćena na pravi način 🙂
Nevena Prokic
Kako si nam docarala glamur i sjaj luksuza u samo nekoliko recenica i podsetila o cemu smo mastale kad smo bile male.
Meni je tako parfem J’adore Dior bio san odmalena. Bila sam opcinjena parfemima i oni su bili moja verzija luksuznog zivota.
Moja tetka je imala kolekciju najskupljih parfema u svojoj sobi koju sam ja ceznjivo zagledala svaki put kada odem kod nje. Mislila sam, kad porastem i ja cu tako.
Trebalo je da prodje mnooogo godina da i ja navbavim svoj J’adore Dior, Burberry i druge. I kada ih stavim to je zaista cudan neki osecaj posebnosti i vrednosti, kao da postajes ono cemu se divis. :)) I pritom, svaki nosi uspomenu na neke dogadjaje, ljude…
Hvala ti na ovom divnom tekstu!