fbpx

10 stvari koje treba da znate o bezbednom sunčanju

July 17, 2017
by
in BLOG
No Comments
10 stvari koje treba da znate o bezbednom sunčanju

Ako smo se ičega uželeli ovog leta, to su kiše i niže temperature. Prema najavama meteorologa, toplotni udari ovog meseca obaraju rekorde onih iz prošle godine, pa zavidim svima vama koji se upravo izležavate na suncu i uživate na plaži ili pored bazena uz omiljeni koktel ili knjigu. I dok bezbrižno leškarite na plaži, jedino o čemu bi trebalo da mislite je adekvatna zaštita.

Ono što većina nas najčešće zaboravlja jeste jako važna činjenica, a to je da je koža naš najveći organ i prvi nivo zaštite od svih štetnih spoljnih uticaja. Baš zbog toga su joj je potrebni dodatna pomoć i nega, naročito za vreme toplog leta. Zato se svake godine, kad dođu letnji meseci, valja prisetiti zaboravljenih pravila. Evo deset činjenica o bezbednom sunčanju, koje možda niste znali:

1. Umereno izlaganje sunčevoj svetlosti je dobro i neophodno našem organizmu. Sunčeva svetlost nam pomaže da regulišemo bio ritam, stimuliše proizvodnju vitamina D i generalno poboljšava naše raspoloženje. Ipak sunčevi zraci iz ultraljubičastog spektra su najveći neprijatelj sa kojim se naša koža bori tokom cele godine, a najintenzivniji period borbe je u toku leta kada je intenzitet zračenja znatno veći ali i kad je naša koža znatno otkrivenija i izloženija suncu.

2. UVA zraci prolaze lakše kroz prepreke, kao što je na primer staklo, i glavni su krivci za prerano starenje kože. Takođe izazivaju promene u ćelijskoj strukturi epidermisa što može da rezultira pojavom melanoma ili karcinoma. UVB zraci sa druge strane ne prodiru kroz staklo i druge prepreke, ali mogu biti opasniji po tkivo jer prodiru u dublje slojeve kože. Tokom godina UVA i UVB zraci izazivaju slabljenje dermisa što prouzrokuje ubrzano starenje kože, pojavu izraženih i dubokih bora i pojavu staračkih fleka.

3. Jedan od najefikasnijih načina da kožu zaštitite jeste da izbegavate direktnu izloženost sunčevom zračenju u letnjim mesecima. Potražite duboku senku ili suncobran na plaži, a ukoliko morate da se krećete po suncu preporučljivo je da nosite odeću koja prekriva ruke i noge i koja je napravljena od gusto tkanog pamuka ili lana kao i šešir sa širokim obodom i naočare.

4. Sve veći broj brendova proizvodi odeću sa oznakom UPF, naročito stvari iz letnjih kolekcija. UPF je tkanina koja je specijalno napravljena da zaštiti kožu. Postoje različiti tipovi UPF tkanina, gusto tkana tkanina, tkanina koja je ofarbana specijalno bojom i apsorbuje UV zrake i tkanina koja svojom teksturom reflektuje štetne zrake. UPF faktori zaštite se kreću od 15 do 50 a odeća je napravljena tako da bude prijatna za nošenje u letnjim mesecima.

5. Kada su naočare u pitanju, pri kupovini obratite pažnju na deklaraciju koja bi trebalo da nudi 100% zaštitu od UV zračenja. Većina kopija koje se prodaju na ulici ima tu oznaku tako da je moj savet da naočare za sunce ipak kupite u nekoj optičarskoj radnji radi dodatne sigurnosti.

6. Ukoliko koristite neki lek, pomoćno lekovito sredstvo ili dermokozmetiku, obavezno pročitajte uputstvo i proverite da li preparat koji koristite pojačava vašu osetljivost na sunce. Mnogi antibiotici, antiinflamatici i antifungalni preparati kao i preparati za regulaciju pritiska izazivaju pojacanu osetljivost.

Najčešći problem koji se javlja preko leta je depigmentacija kože i nažalost uz sav trud i zaštitu može da se desi da ipak se neka fleka pojavi. Ono što vi možete da uradite same je da par puta ispilingujete kožu lica, ali ako su ipak dublje i upornije fleke obratite se stručnim licima dermatolozima, kozmetičarima koji će vam pomoći specijalnim tretmanima tkz hemijskim pilinzima . Individualan je broj tretmana koji se radi zavisno od stanja kože i depigmentacije. Ti tretmani se rade isključivo u toku jeseni i zime tako da ćete spremne dočekati novo proleće i leto.

7. Budući da je koža organ, pored spoljašne zaštite potrebna joj je i unutrašnja. Hrana koju jedemo u toku cele godine a naročito u toku leta itekako ume da utiče na sposobnost naše kože da se izbori sa UV zracima. Generalno ishrana bogata svežim voćem i povrćem kao i redovno konzumiranje vode u startu vam pružaju dodatni boost u zaštiti kože. Ipak postoji par namirnica koje omogućavaju koži da se mnogo lakše i bolje izbori sa letom:

Lubenica dolazi kao poručena svako leto, bukvalno. Ne samo što je bogata vodom pa dobro ohlađena kriška predstavlja ultimativno letnje osveženje. Bogata je likopenom, jednim od najmoćnijih antioksidanasa koji bukvalno uništava slobodne radikale u koži.

Paradajz takođe bogat likopenom. Ono što je dobro kod paradajiza jeste da se količina likopena povećava termičkom obradom. Sok od paradajiza možda ne zvuči privlačno kao parče hladne lubenice, ali zato Bloody Mary itekako asocira na zabavu pored bazena.

Zeleni čaj u ice tea varijanti definitivno, pored vode, predstavlja savršeno piće za plažu. Bogat katehinima koji pružaju zaštitu od upala nastalih usled opekotina od sunca, tanskom kiselinom koja ublažava bol od opekotina nastalih od sunca i antioksidansima EGCG koji sprečavaju genetske poremećaje u ćelijama kože koja je izložnea UV zračenju. Sve ovo čini zeleni čaj super pićem tokom leta.

8. Svi gore pomenuti koraci u zaštiti od sunca, samo su pola posla bez adekvatne kreme, mleka, losiona ili ulja za sunčanje. Njihova uloga je da zaštite kožu od UV zraka i spreči njihovo štetno dejstvo. Danas ponuda za zaštitu od sunca nikad nije bila veća i bolja ali i nikad nije bio veći problem odabrati adekvatan preparat. U suštini najbitnije je obratiti pažnju na listu sastojaka i SPF broj i spektar zaštite koju određeni proizvod pruža.

9. Kupujte proizvode koji u sebi sadrže titanijum dioksid, cink oksid ili avobenzon poznat i kao Parsol 1789. Ovo su sastojci koji pružaju najoptimalniji nivo zaštite bez negativnih efekata na kožu. Takođe je važno da lepo pročitate deklaraciju na ambalaži i proverite da li proizvod koji planirate da kupite nudi širok spektar zaštite od UVA i UVB zraka budući da postoje proizvodi koji štite samo od UVB zračenja ( moja preporuka su preparati iz La Roche Posay i Vichy linija ).

10. Kada je SPF u pitanju većina ljudi se uvek uhvati za najveći broj računajući da je to najbezbednija opcija. I uglavnom to i jeste. Međutim, po pravilu što je veći faktor zaštite to je teže dobiti lep preplanuli ten. Ono što je bitno pri odabiru adekvatnog faktora jeste da odredite koliko je vaša koža osetljiva, odnosno koliko vremena prođe pre nego što koža krene da crveni i boli. Ako na primer koža krene da crveni već posle 10 minuta, onda proizvod sa zaštitnim faktorom 15 nudi 15 puta duži boravak na suncu. To znači da ste bezbedni nekih 150 minuta što je u odnosu na 10 vrlo solidna brojka. Minimalni zaštitni faktor ispod kojeg ne bi trebali ići je 15, a dali vam je potreban veći određujete sami, u zavisnosti od osetljivosti vaše kože.

Treba voditi računa i o tome da li ste naneli dovoljno preparata za sunčanje i da li ga nanosite redovn. Šta to znači? Većina misli da je dovoljno sipati preparat na dlan i razmazati po telu pre izlaska iz sobe. Količina koja je potrebna za celo telo odrasle osobe je oko 30ml, ako gledamo ona porodična pakovanja od 300ml jedno je dovoljno za deset mazanja ako se samo jednom dnevno namažemo kako treba.

Poenta je da mazanje treba ponoviti svaki put kad izađemo iz vode, čak i ako samo ležimo pod suncobranom, telo se znoji i spira preparat te se mora dodavati redovno. Posebno treba voditi računa da kad izađemo iz vode obavezno isperemo so tuširanjem slatkom vodom, ili bar sa lica termalnom vodom i tek onda nanesemo ponovo zaštitnu kremu. Dakle potrebno vam je više porodičnih pakovanja ako letujete s porodicom na recimo 10 dana.

Još važnije što treba da usvojite je da preparate sa spf faktorom koje niste potrošili na letovanju možete da iskoristite najkasnije na zimovanju, u suprotnom bacite te proizvode i za sledeću sezonu kupite nove. Dermatoze koje mogu da izazovu pokvareni preparati sa spf bolje da ne pominjem.

Ne zaboravite da smo izloženi suncu tokom čitave godine i ne bi bilo loše da uvek nanosimo neki spf kroz kremu, tečni puder ili neki drugi preparat. Zima takođe može da donese probleme, imajte na umu da na skijanje obavezno ponesete preparate sa visokim spf za lice, čak veći nego za more, jaku hranjljivu kremu za lice i kremu za ruke i nokte.

Možda vam sve ovo zvuči previše komplikovano i opterećujuće dok ste na odmoru, ali nemojte da vam lenjost donese neko ozbiljno kožno obolenje koje će vas kasnije mučiti godinama. Kada vam ovo postane rutina bezbrižno ćete uživati u vašem odmoru.

You May Also Like

No Comments on This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

O MENI
milica jevtic
Kao umetnička duša koja je radoznala po prirodi, od malena sam tragala za nečim što će namiriti moje veliko interesovanje za transformacijom i ispitivanjem sopstvenih granica...
Sve na jednom mestu
NEWSLETTER PRIJAVA

Upišite E-mail za najnovija obaveštenja i beauty savete!

Categories